Dallimi i një kafshe të maskuar nga habitati i saj natyral mund të jetë tepër e vështirë. Këto të ashtuquajturat iluzione optike sfidojnë mendjet tona dhe sytë tanë për të zgjedhur forma dhe ngjyra midis bareve dhe pemëve. Postimet e kamuflimit janë shumë zbavitëse për ju.

Por ky kuiz është pak më ndryshe. Megjithëse ajo, si shumë të tjerë, përfshin një mace të fshehur, kjo mace nuk fshihet në habitatin e tij natyror. Ajo është në mesin e një turme të tërë bufash. Kjo sfidë është e vështirë për shumicën e njerëzve që marrin 2 minuta nga ditët e tyre të ngarkuara për të parë imazhin.

Edhe pse ky imazh është një ilustrim, ajo ende paraqet një sfidë “per të gjetur kafshën e maskuar”.

Nese hiqni dore,pasi nuk e gjeni dot macen, shkoni poshtë për të parë përgjigjen.

 

Ndërkohë që sfida të tilla kërkojnë disa mendime intuitive, shpesh kanë nevojë për shikim të mirë. Dhe sipas CooperVision, ju mund të përmirësoni vizionin tuaj me praktikë.

Për të filluar,
është e rëndësishme të hani një dietë të shëndetshme. Me vitaminat dhe mineralet e sakta, sytë tuaj mund të marrin atë që kanë nevojë për të kryer nje pune me te mire. Nëse nuk i jepni syve tuaj ate per te cilen kane nevoje, si duhet ta gjeni këtë mace mes bufash?

Së pari, duhet të siguroheni që të merrni Vitamina A dhe Lutein në dietën tuaj. Vitamina A ndihmon duke siguruar ‘rhodopsin’, e cila është e rendesishme për t’ju ndihmuar të shihni në dritë të ulët. Ndërsa kjo nuk mund të ndikojë shumë në këtë sfidë vizuale, mund t’ju ndihmojë të shihni më mirë në mënyrë të rregullt – sidomos nëse ngriheni në mes të natës për të përdorur tualetin.

Luteina ndihmon thelbësisht shikimin tuaj. Sipas CooperVision.com: “Luteina është një pigment që gjendet në përqëndrime të larta në një shtresë të retinës, ku qelizat e mbushura me pigment ndihmojnë në mbrojtjen kundër dritës së tepërt. Hulumtimi shkencor tregon se plotësimi i luteines ndihmon këtë proces në sytë tanë për të përmirësuar natyrshëm vizionin. Për fat të mirë, luteina është një antioksidant që gjendet natyrshëm në pemë dhe perime si spinaqi,lakra. “

Pra, nëse konsumoni perime me gjethe jeshile në dietën tuaj, ju do të ndihmoni sytë tuaj të shohin më mirë.
Dëshironi të dini se cilat ushqime keni nevojë për të ngrënë në qoftë se doni të merrni përfitime shtesë për sytë tuaj dhe aftësinë tuaj për të parë?

Shtoni disa ushqime nga lista e mëposhtme në dietën tuaj të rregullt për të marrë përfitime të syve:

Hani më shumë zarzavate, spinaq, laker dhe karrota.

Këto janë të pasura me vitaminë A dhe lutein.

Për me shume luteine hani kungull te njomë, dhe lakër.

Vitamina A është e disponueshme në sasi të mëdha në patatet e ëmbla.

/©10gjera.com
përktheu j.memeli/

Comments

comments