Për çdo mjek që punon në departamentin e aksidenteve dhe emergjencave, është e domosdoshme që të bëhet një analizë korrekte për çdo pacient. Jeta e çdo pacienti varet nga ekspertiza e mjekëve dhe mund të jetë një mjedis shumë i vështirë dhe sfidues për mjekët.

Në orën 7 të mbrëmjes, spitali mori një telefonatë emergjente. Një ambulancë u dërgua në vendin e emergjencës dhe mjeku i dha pacientit një analizë emergjente.

Ai pa se pacienti nuk po merrte fryme.

Këto ishin shenjat e vdekjes. Vajza e re nuk ishte në gjendje të priste që specialistët të vinin.

Kur mjeku njoftoi se pacienti kishte vdekur, nëna e vajzës nuk mund të besonte atë që dëgjoi dhe shpertheu ne lot.

“Doktor! Ju lutem, ju lutem shpëtoni jetën e vajzës time, ju lutem! “Nëna e pacientit ishte shumë e trishtuar dhe zemërthyer.

“Nuk kishte shenja jete kur erdha dhe nuk ishte e nevojshme per tu kryer ndonjë shpëtim emergjent. Më vjen keq, por është tepër vonë. ”

Të gjithë do të ndiheshim të pafuqishëm nëse do të ishim në këtë lloj situate.

Arsyeja e vërtetë e vdekjes së papritur të vajzës mund të gjykohej tre muaj më parë kur vajza ishte gjallë.

Tre muaj më parë, një vajzë 23-vjeçare e quajtur Xiao Jia erdhi në emergjencë. Ajo i tha mjekut se kishte dhimbje të rënda të barkut dhe se i ishin nderprere periodat.

Plus, barku i saj ishte i madh dhe ajo dukej sikur te ishte shtatzënë.

Pas një diagnoze të kujdesshme, mjeku zbuloi se Xiao Jia nuk ishte shtatzënë. Barku i saj ishte i fryrë dhe kishte dhimbje te rënda te tij për shkak të formimit jonormal te lëngjeve në barkun e saj.

Për fat të keq,nuk ishin lengjet arsyeja kryesore e dhimbjes së saj por ishte kanceri i mëlçisë.

 

 

Xiao Jia ishte një studente ne universitet dhe dy vjet më parë ajo u regjistrua në universitetin e saj të ëndërrave. Pavarësisht se vinte nga një familje e varfër dhe jetonte në zonat rurale që kur ajo ishte një vajzë e vogël, ajo kishte një vullnet të fortë.

Ajo studioi me shumë zell në mënyrë që ajo të mund të bënte një jetë më të mirë.

Kur ishte në universitet, ajo studioi shumë për të marrë bursë dhe grante.

Por kohët e fundit, ajo ndjeu shpesh dhimbje barku dhe kishte ethe. Ajo i injoroi këto simptoma dhe mendoi se ajo duhet të ishte ftohur.

Së shpejti, barku i saj u rrit më shumë deri sa e beri te dukej sikur ishte gjashtë muajshe shtatzënë. Barku i saj i fryre kishte shkaktuar zëra përhapur rreth universitetit. Kur pa se nuk mund ti duronte më dhimbjet e barkut, Xiao Jia shkoi ne spital.

Kur ishte në spital, mjekët zbuluan se stomaku i fryrë i saj nuk u shkaktua nga gazrat, por nga lëngjet e akumuluara ne barkun e saj. Doli që kanceri i saj kishte arritur tashmë fazën 4; fazën përfundimtare të kancerit të mëlçisë.

Tre muaj para vdekjes së saj, sëmundja e Xiao Jia u perkeqesua.

 

 

Në fund, ajo nuk mund të mbante më dhimbjen dhe humbi jetën nga kanceri.Pas kesaj, mjekët shpjeguan shkaqet e kancerit të mëlçisë të Xiao Jia.

Ai u shkaktua nga dy faktorë:

Numri 1: Të qëndrosh vonë shpesh

Qëndrimi deri vone shpesh çon në mungesën e gjumit,por mëlçia jonë riparohet kur bie në një gjumë të thellë.

Nëse qëndrojmë deri vonë, mëlçia jonë nuk mund të eliminojë plotësisht toksinat dhe rigjenerimin e qelizave të reja.

Në nje kohe të gjatë, qelizat e mëlçisë së dëmtuar do të kthehen në qeliza malinje, të cilat mund të ndikojnë në organet e tjera në trup.

Numri 2: Depresioni mendor ose stresi

Depresioni afatgjatë ose stresi i tepërt psikologjik mund të çojë në dëmtimin e mëlçisë që shkakton qarkullimin e keq të gjakut dhe probleme të tjera shëndetësore.

Doktori në përgjithësi këshilloi që është e rëndësishme të hani një dietë të shëndetshme, të pini ujë të mjaftueshëm dhe të bëni stërvitje të mjaftueshme për të pasur një mënyrë jetese të shëndetshme.

Jeta e shëndetshme jo vetëm që mund të zvogëlojë rrezikun e shfaqjes së kancerit, por na ndihmon gjithashtu të shmangim ndërlikimet e tjera shëndetësore dhe faturat e spitaleve.

Nëse mendoni se ky artikull është i dobishëm dhe informativ, pse të mos klikoni ‘Like’ dhe ‘Share’ me miqtë dhe familjen tuaj!

 

/©10gjera.com
përktheu j.memeli/

Comments

comments